Ezen részben, a fogtechnikus által, szájon kívül készült pótlásokat fogjuk bemutatni, amelyek mindegyike igényelhető rendelőnkben.
Nagyon fontos már egyetlen fog elvesztését is mi hamarabb pótolni, mert a szomszédos fogak folyamatos mozgása végett, a későbbi ellátás sokkal nehezebb.
Íme egy felosztás, hogy sokkal érthetőbbé váljon, hogy mi fán is terem a fogászati protetika:
Teljes protézisek
Részleges protézisek
Mindkettő lehet fémvázas vagy akrilát (műanyag)
Kivehető pótlások
Nappal egész nap beszél, éjszaka meg úszik, mi az? Az anyós protézise! 🙂
A fogatlan páciensnek csak ez készülhet, kivéve, ha műgyökeret ültetnek be nála.
Tényleg csak rossz lehet egy teljes protézis? Nem, de az is igaz, hogy soha nem lesz olyan, mint az eredeti fogakkal. Rengeteg páciens használ (vagy már nem) teljes egészében fogtechnikus által készített pótlást, akik nem jogosultak szájban dolgozni! Itt gyökeredzik az a fajta gondolkodásmód, hogy kár rá költeni, mert az csak rossz lehet!
El kell hinni, hogy létezik, az adott helyzethez képest, jó teljes protézis!
Ezek a protézisek kapcsokkal kötődnek a páciens maradék fogaihoz.
Végleges megoldást a fémvázas jelent, a műanyag csak, mint ideiglenes protézis készül, ameddig a foghúzások után a csont meg nem erősödik. A fémvázas protézis sokkal ellenállóbb, és az öntött kapcsok az adott fogra pontosan illeszkednek.
Minden kivehető fogpótlásunk minőséges többrétegű szlovén (Polident) vagy lichtensteini (Ivoclar-Vivadent) fogakkal készülnek! Mind rendelkezik ISO és CE jelzéssel!
Lehetőség van német porcelán fogak (Vita) beépítésére is a protéziseinkbe!
Részben kivehető pótlások
A maradék fogakat valamilyen rögzített pótlással látjuk el, és ehhez kapcsolódik általában egy fémvázas protézis. Így ezekkel, sokkal erősebben lehet rágni, miközben jóformán mozdulatlanok maradnak.
Teleszkópos (dupla koronás) pótlások
Ez esetben az egyik korona felcementeződik a fogra, míg a másik a protézisben van. A protézis felhelyezésekor a két korona összeszorul, mint két nedves joghurtos pohár, és nagyon jól meggátolja a pótlás mozgását. Tessék, csak otthon kipróbálni!
Rögzített pótlások
Eltávolíthatatlanul cementeződnek a foghoz. Mivel a természetes fogak helyére készülnek, ezért nagyon könnyű megszokni őket, nem törhetik ki a pácienst stb. Minden szempontból az övéké az elsőbbség, a többi pótlással szemben.
Számos esetben inlayeken elhorgonyzott hídakat is lehet készíteni, megóvva ezáltal a szomszédos fogakat a teljes lecsiszolástól, amely elengedhetetlen egy klasszikusan kivitelezett hídhoz. Tehát még a fogpótlástanban is lehet preventíven gondolkodni!
Az igazi minimál- invazív ellátás az elülső fogak esetében, mert a külső felületéből mindössze csak 0,8 – 1 mm-t kell eltávolítani. Készülhetnek keményműanyagból vagy kerámiából (porcelánból). Mivel nem tartalmaznak fémet, ezért rendkívül élethűek.
Mikor ajánlottak? Szélesebb fogközök zárására, fogtörésnél, kisebb helybeli rendellenességek esetén, a fogszín megváltoztatására stb.
A fogak nagyobb károsodása esetén indokolt azokat lecsiszolni, majd koronával ellátni. Esztétikai szempontok által vezérelve, csak kerámia (porcelán) borítású koronákat készítünk, amelyek lehetnek fémmagra égetettek, vagy teljesen fémmentesek. Ez utóbbiak, minden esztétikai igényt kielégíthetnek.
Fémkerámia koronák
Telekerámia koronák
Adhezív (Maryland, „szárnyas”) hidak
Egy első fog hiányánál, a szomszédos fogak csiszolása nélkül is, lehetőség van az adott fog pótlására.
Hogyan? A szomszédos fogak belső felületéből mindössze csak kb. 0,5 mm-t szükséges eltávolítani.
Alapfeltétel? A szomszédos fogak egészségesek és a harapás is megfelelő.